אולפני כרומקי

אולפן כרומקי (Chroma Key), הנקרא גם אולפן ירוק או כחול, מיועד לצילום אובייקטים שונים על רקע מסך בגוון אחיד, לרוב ירוק, תוך שילוב רקע באמצעות תוכנת עריכה מתקדמת. זו טכניקה פופולרית בעולם הקולנוע ובתעשיות הטלוויזיה והפרסום, כאשר באולפן מצלמים פעולה כלשהי המתרחשת לפני המסך הירוק או הכחול במטרה להחליף לאחר מכן את הרקע של המסך בגוון האחיד בגרפיקה אחרת, למשל תמונה של מבנה, נוף מסוים או סצנה אחרת.

באולפני מסך ירוק נהוג לצלם תוכניות טלוויזיה שונות, בין השאר תחזית מזג האוויר בה חזאי מציג את התחזית הצפויה לימים הבאים, כאשר בחדר העריכה משלבים רקע מתאים, בעוד החזאי מביט בנתונים במסך הנמצא מולו. כדאי לדעת כי בעבר הלא רחוק היה נהוג להשתמש במסך כחול ברקע, אך עם המעבר לשימוש בעיבוד דיגיטלי החלו להשתמש במסכים ירוקים מאחר ותוכנת המחשב מזהה את הגוון הירוק היטב וקל להפריד את גוף האדם או את האובייקט המצולם על הרקע האחיד.

כיצד מצלמים באולפן כרומקי?

אולפני כרומקי מתוכננים במקצועיות ולפרטי פרטים כדי ליצור תנאים אופטימליים ולמנוע החזר והשתקפות של צבעים אחרים מהקירות. האולפן כולל מערכות הגברה ותאורה, טלפרומפטר, מיקרופונים רגישים, וציוד מקצועי לצילום. בסמוך לאולפן בו מצלמים יש חדר עריכה (קונטרול) ובו ציוד מחשבים משוכלל ותוכנות מתקדמות לעריכת וידאו. לאחר הצילום שומרים את הקובץ הדיגיטלי במחשב העריכה, ובאמצעות התוכנה מפרידים את הרקע הירוק מאובייקט הצילום ומשלבים תמונה, גרפיקה או סצנה אחרת.

ראוי לציין כי כאשר מצלמים אדם על רקע של מסך ירוק או מסך בגוון אחר, חשוב לוודא כי האובייקט המצולם לא לובש בגדים בגוון דומה לצבע המסך, אחרת הוא עלול להופיע כדמות שקופה מאחר ובגדיו מתמזגים ברקע ולא ניתן להפריד את הדמות בתוכנה.

מה אפשר לצלם באולפן כרומקי?

אולפני גרין סקרין (כרומקי) משמשים לצילומים רבים בתעשיית הטלוויזיה והקולנוע, בין השאר הם מספקים מענה מקצועי ומתקדם לצילומים הבאים:

  • צילומי תחזית מזג האוויר
  • צילום סצנות בסרטים
  • צילום פרסומות תוך שילוב רקע בתוכנה
  • צילומי סדרות טלוויזיה
  • צילום קליפים לזמרים ולהקות
  • צילום מהדורת חדשות ותוכניות ספורט
  • צילום קליפ לבת מצווה ולאירועים נוספים
  • צילום והפקת סרטוני תדמית

באולפן המתקדם ניתן ליצור וידאו באיכות וברזולוציה גבוהה במיוחד, עם תחושה ריאליסטית יוצאת דופן. הצופה בווידאו המוגמר אינו יכול להבחין כי הרקע נשתל בתוכנת עריכה, זהו פתרון מקצועי וחסכוני, במקום לשלוח צוות צילום למקום רחוק או להתמודד עם צילום סצנות בתנאי שטח מאתגרים, משלבים את הנוף בתוכנת העריכה בעוד את הסצנה מצלמים באולפן.

חשוב לבחור אולפני כרומקי מקצועיים כדי להפיק את הקליפ, התוכנית או הסצנה באיכות גבוהה ובחדות יוצאת דופן. מומלץ לקרוא אודות המקום, להתרשם מניסיון הצוות, לבדוק קליפים ותוכניות טלוויזיה שהופקו באולפן ויש לוודא כי הציוד במקום וגודל האולפן מתאימים לצורכי ההפקה.